Jak odnaleźliśmy swoje miejsce na ziemi?

Jak wybrać działkę budowlaną?

Budowa domu od zawsze była na naszej mapie marzeń. Był to cel do którego dążyliśmy od bardzo, bardzo dawna. Mieliśmy więc wiele czasu na przemyślenia i podjęcie odpowiednich decyzji.

Pierwszym wyzwaniem, z którym przyszło nam się zmierzyć był wybór działki budowlanej. Wiedzieliśmy, że od tej decyzji zależy bardzo dużo. Jeśli wybierzemy źle, postawienie domu marzeń może okazać się niemożliwe, a my do końca naszych dni będziemy budzić się co rano z poczuciem klęski.

Lokalizacja

Główną zmorą osób, które zdecydowały się na wyprowadzkę z miasta i kupno działki za miastem jest odległość. Dojazdy do pracy, szkoły, przychodni, centrum handlowego a nawet ulubionej restauracji mogą skutecznie pomniejszyć radość, którą będziemy czerpać z posiadania własnego kawałka ziemi pod lasem w wymarzonej scenerii.

Szukaliśmy więc działki pod budowę domu w pobliżu trasy, którą szybko i sprawnie dojedziemy we wszystkie ważne dla nas miejsca.

Krążyliśmy dookoła Warszawy w poszukiwaniu miejsca, w którym nasze serca zabiją szybciej, już dobre pół roku. W każdy weekend wsiadaliśmy w samochód i robiliśmy sobie wycieczki do podwarszawskich miejscowości, tylko po to, by doznać kolejnego rozczarowania i przekonać się, że to następne miejsce w którym NIE chcielibyśmy zamieszkać.  

To była jesień. Skręciliśmy z głównej trasy, jechaliśmy chwilę wzdłuż pól i nagle przed nami, po obu stronach drogi pojawiły się szpalery drzew. Aż po horyzont widzieliśmy rzędy przepięknych złoto-miedzianych kasztanowców. Słońce przechodziło przez ich liście i tworzyło na ziemi niesamowite świetliste kształty. Gdy lekko podekscytowani, wiercąc się na siedzeniach, dojechaliśmy do końca tej drogi, naszym oczom ukazał się ogromny park, jakby stworzony do spacerów z dziećmi. Potem było już tylko lepiej. Bliskość szkoły, przedszkola, przychodni, a nawet biblioteki uświadomiła nam, że to miejsce jest jak stworzone dla nas.

Miejsce pod wymiar. To nie mogło być realne. I nie było. Oczywiście okazało się, że w wybranej przez nas miejscowości nie ma wolnych działek. Może inaczej – działki były, ale w najbardziej reprezentacyjnej części miasteczka, a to niestety wiązało się z ceną. Kwoty przekraczały nasz budżet dwu, a nawet i trzykrotnie.

Kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstym spadaniem.

Postanowiliśmy, że tam zamieszkamy, cała reszta była tylko kwestią czasu. Nie było wymówek. Szukaliśmy działki – jeździliśmy ulica po ulicy, pytaliśmy mieszkańców, wydzwanialiśmy po biurach nieruchomości, aż znaleźliśmy działkę idealną i… Ktoś sprzątnął nam ją sprzed nosa!

Na nasze szczęście sprzedająca miała rodzinę. A rodzina – ziemię naprzeciwko. Po niedługich negocjacjach wiedzieliśmy już wszystko. Lokalizacja była wymarzona, rozmiar i kształt idealny pod dom, który planowaliśmy, cena do zaakceptowania, droga dojazdowa gruntowa ale lekko utwardzona, a na końcu ulicy malowniczy las i staw. Czego można chcieć więcej?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki budowlanej?

Wielkość i kształt działki

Nie każda działka nadaje się do postawienia domu marzeń. Przyjmuje się, że minimalna wielkość działki budowlanej to 700 metrów kwadratowych.

Idealna działka budowlana powinna mieć regularny kształt. Doskonale sprawdzają się prostokąty bądź kwadraty. Inne działki mogą być trudne, bądź niemożliwe w aranżacji.

Mała działka budowlana, bądź taka o nieregularnym kształcie nie dyskwalifikuje budowy, jednak znacznie zawęża pole manewru co do bryły i wielkości domu. Może również wymagać wykonania indywidualnego projektu, co z kolei podnosi koszty budowy.

Dokumenty

Najważniejszym dokumentem, który musimy zbadać przed zakupem działki budowlanej jest Księga Wieczysta. Widnieją w niej informacje o tym, kto jest właścicielem gruntu oraz czy działka nie jest obarczona hipoteką.

Warto również zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Powie nam to czy teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną. Często znajdziemy tam również informacje dotyczące wysokości zabudowy, rodzaju dachów, ogrodzenia itp. Możemy się również dowiedzieć z niego czy w najbliższym czasie tuż obok naszej posesji planowana jest np. budowa drogi szybkiego ruchu bądź autostrady.

Media i przyłącza

Przed zakupem działki należy dokładnie sprawdzić, które z mediów znajdują się na granicy działki a które „tuż za rogiem”. Może bowiem okazać się, że te kilka czy kilkanaście metrów wykopów będzie kosztowało nas mały majątek.

Działki z dostępem do wszystkich mediów są znacznie droższe. Nierzadko jednak okazuje się, że problemy techniczne, które mogą spotkać nas po drodze, znacznie wydłużają czas budowy oraz potęgują koszta.

Musimy również liczyć się z brakiem możliwości przyłączenia się do sieci wodnej, bądź kanalizacyjnej. To z kolei wiąże się z wykopaniem w obrębie działki studni i szamba.

Okolica

Pierwszą istotną kwestią jest droga dojazdowa do posesji. Najlepiej jest, gdy nasza działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej, która jest własnością gminy, jeśli jednak droga, która prowadzi do naszej działki nie jest publiczna, możemy postarać się o tzw. służebność przechodu i przejazdu po terenie prywatnym. Warto też zwrócić uwagę na nawierzchnię i to jak wygląda np. po ulewnych deszczach (nie chcemy przecież spacerować po kolana w błocie) oraz dowiedzieć się, do czyich obowiązków należy odśnieżanie drogi zimą.

Warto działkę i jej okolicę obejrzeć po zmroku. Dowiemy się czy teren jest dobrze oświetlony i czy w pobliżu nie znajdują się niebezpieczne miejsca.

Kolejnym punktem do przeanalizowania jest odległość od sklepów, przychodni czy placówek oświatowych. Dobrze jest, gdy miejsca, które odwiedzamy najczęściej są w zasięgu pieszej wycieczki, co uniezależni nas od codziennego korzystania z auta.

Komunikacja publiczna

Kolejnym udogodnieniem, bądź ograniczeniem które może wynikać z lokalizacji naszej działki, jest odległość od przystanku autobusowego, bądź od stacji kolei. Z reguły działki znajdujące się w niewielkim oddaleniu od środków transportu publicznego mają wyższą cenę, lecz w perspektywie znacznie obniżają kwoty wydawane na paliwo, gdy np. dziecko dorośnie i nie trzeba będzie codziennie wozić go autem do szkoły.

Wybór działki pod budowę był najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnym etapem odkąd zdecydowaliśmy się na postawienie domu. Jednak nie żałujemy ani chwili. Mimo wszelkich przeciwności, znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi i mamy nadzieję, że już niebawem każdy poranek będziemy witać słuchając śpiewu ptaków z kawą w ręku na tarasie.

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *