Ząbkowanie

To słowo wzbudza lęk u większości rodziców, a nawet u osób, które z dziećmi mają niewiele wspólnego. Chyba każdy w swoim życiu, choć raz słyszał historię mrożącą krew w żyłach, dotyczącą tego trudnego okresu. Jasne jest, że niektóre dzieci znoszą to lepiej, inne gorzej. Niezależnie od tego jak i kiedy to nastąpi, do naszych zadań należy ułatwienie młodemu człowiekowi przejścia przez to bez większej traumy.
Pierwszym co możemy zrobić to tulić. Nie zapomnijmy, że jest to wyjątkowo ciężki czas nie tylko dla nas, ale i dla naszej pociechy, bądźmy zatem wyrozumiali i dawajmy dziecku dużo ciepła i miłości. Maluch często nie wie, co się z nim dzieje. Jest płaczliwy i marudny, uspokaja się jedynie na rączkach lub po przytuleniu do mamy. Zapewnijmy mu to poczucie bliskości nawet kosztem nieogarniętego domu bądź obiadu z mikrofali. Mąż powinien to zrozumieć, a jeśli nie… a niech go! Niech się przyzwyczai, że już nie on jest najważniejszy!
Wychodzenie ząbków to długotrwały proces. Nie jest to tylko ten moment, gdy ząb przebija się przez dziąsło, musi on pokonać wcześniej długą i bolesną drogę. Często wiąże się to ze stanem zapalnym, a zawsze, z opuchnięciem, bólem i swędzeniem dziąseł. W tym okresie zauważamy, że dziecko mocno się ślini i wszystko pcha do buzi. Ząbkowaniu towarzyszyć mogą także stany podgorączkowe i problemy z brzuszkiem.
Z ratunkiem dla dziąseł przychodzą gryzaki.
Pierwszym kryterium przy wyborze powinien być kształt.
Musimy dopasować gryzak do wieku dziecka i do wielkości jego dłoni. Kilkumiesięczne dziecko może mieć problem z chwytaniem niektórych zabawek. Dopasujmy więc wielkość tak, by dziecko mogło bez problemu chwycić gryzak do rączki i wsadzić do buzi. Warto znaleźć gryzak, który będzie również atrakcyjny jako zabawka, np. połączony ze szmatką czy maskotką, wtedy posłuży dziecku dłużej.
Kolejny wybór, przed którym stajemy, to materiał, z którego gryzak jest wykonany. Zależy to głównie od preferencji dziecka ale i od ilości ząbków.

Gryzaki drewniane

Do produkcji gryzaków, zazwyczaj wykorzystywane jest drewno klonowe. Jest to drewno stosunkowo miękkie, ale bardzo trwałe. Ze względu na swoją budowę, nie jest tak łamliwe, jak inne gatunki, dzięki czemu można osiągnąć fantazyjne kształty bez ryzyka, że produkt się złamie. Gryzaki z tego materiału są naturalne, a dzięki temu nietoksyczne, o pięknym zapachu i o właściwościach antybakteryjnych.

1.Zółwik lullalove 2.Liść Poofi 

Gryzaki kauczukowe

Gryzaki, wykonane z żywicy kauczukowca, są jednymi z najbezpieczniejszych dla maluchów. Idealnie nadają się dla małych alergików, ponieważ są barwione barwnikami spożywczymi i nie zawierają sztucznych substancji. Mają również właściwości antybakteryjne i pleśnioodporne.

1.Kaczuszka Havea 2.Gryzak MrB Lullalove

Gryzaki silikonowe wodne

Są to najpopularniejsze gryzaki na rynku. Są wypełnione płynem, który po włożeniu do lodówki robi się chłodny, przynosząc ulgę obolałym dziąsłom podczas gryzienia. Jednakże nie każda mała rączka czuje się komfortowo, trzymając zimne tworzywo, co wielu rodziców uznaje za ich wadę.

Gryzak silikonowy wodny

Gryzak szczoteczka treningowa

Gryzak, który zarazem czyści ząbki maluszka. Od najmłodszego uczy higieny poprzez zabawę.

1.Baby banana 2.BugBrush

Gryzaki możemy jeszcze podzielić względem dodatków
Śliniak z przymocowanym do niego gryzakiem. Jest to bardzo wygodna opcja. Gryzak nie poleci daleko, gdy wypadnie z malutkich rączek. My kupujemy wtedy dwa w jednym, a śliniak przyda nam się również przy rozszerzaniu diety.

Gryzak na śliniaku lullalove

Gryzak z maskotką lub przytulanką. Najbardziej atrakcyjna wizualnie forma dla dziecka.

1.Combo smok La Millou 2.Hipcio grzechotka Jollein

Gryzak do podawania pokarmu. Przez  włożenie do środka np. owocu, uczymy dziecko nowych smaków.

Gryzak do podawania pokarmów

Pamiętajmy, by wybierać tylko certyfikowane produkty. Sprawą najwyższej wagi jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Zwracajmy uwagę, czy produkt, który wybieramy, spełnia odpowiednie normy i nie zawiera substancji toksycznych. Nie powinien też zawierać małych części, które mogłyby odpaść i zostać połknięte przez dziecko.

Kalendarz ząbkowania

Pierwsze ząbki, w teorii, powinny pojawić się u półrocznego malucha. Nierzadko słyszy się jednak, że dolna jedynka przebiła się już w czwartym, czy piątym miesiącu życia, a równie często, że około pierwszych urodzin, jak w naszym przypadku. Wychodzenie zębów jest kwestią indywidualną, a nam pozostaje tylko czekać na to wielkie wydarzenie.
Poniżej przedstawiam schemat kolejności wychodzenia ząbków u niemowląt:

Źródło wizaz.pl

A gdy już wyjdą wszystkie mleczaki… Nie pozostaje nam nic innego, niż o nie dbać i czekać, aż wypadną, bo dopiero potem zaczyna się prawdziwa przygoda i zęby stałe.

Może Ci się spodobać

1 komentarz

  1. Nie wiedziałam, że są gryzaki kauczukowe i drewniane, muszę wypróbować. Ostatnio synkowi kupiłam gryzak wodny i nie wiem jak to zrobił, ale go przegryzł:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *