Drewniane zabawki

Wchodząc do sklepów z zabawkami, mam wrażanie, że przeniosłam się do innego świata. Pewnie pomyślicie, że do świata bajkowego. Otóż zaskoczę Was, mam na myśli wszechobecną tandetę. Mnogość kolorów i plastiku, powoduje, że czym prędzej opuszczam takie miejsca. Panuje powszechne przekonanie, że zabawka musi być kolorowa, a jeśli rusza się i śpiewa, jest po prostu idealna. Nic bardziej mylnego! Zabawka, która robi wszystko za naszego malucha, pozbawia go możliwości rozwoju motorycznego i ogranicza jego wyobraźnię.
Na szczęście pomału świadomość rodziców rośnie, a na rynku pojawia się coraz więcej producentów zabawek drewnianych, które mają praktycznie same zalety.
  • Drewno jest ekologiczne i mimo, że nie jestem eko wariatką, ten argument jest dla mnie kluczowy. Mam pewność, że produkt, który daję dziecku, nie posiada żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji a ponadto ulega biodegradacji, więc nie zanieczyści naszej planety, gdy już spełni swoją powinność.
  • Zabawki wykonane z drewna są niezwykle trwałe oraz zazwyczaj nie posiadają drobnych elementów.
  • Przeważnie są łączone klejem, a nie śrubkami, możemy więc być spokojni, że dziecko nie połknie małego, niebezpiecznego elementu.
  • Są miłe w dotyku i pozbawione ostrych krawędzi. Należy jednak zawsze sprawdzić, czy produkt został odpowiednio wyszlifowany.
  • Proste formy zmuszają malucha do używania wyobraźni oraz rozwijają motorykę, w przeciwieństwie do zabawki, która gra, tańczy, świeci i robi wszystko za dziecko, ograniczając tym samym rozwój jego umiejętności.
  • Drewniane produkty są po prostu piękne. W moim wypadku powinien być to chyba pierwszy argument, ponieważ staram się otaczać chłopców wszystkim tym, co piękne, by od pierwszych dni kształtować ich poczucie estetyki.
Niestety jak wszystko na świecie, tak i drewno ma swoje minusy. I choć nie są one w stanie przyćmić plusów, czuję się w obowiązku o nich wspomnieć.
  • Materiału tego nie możemy wziąć ze sobą do kąpieli. W naszym przypadku, wiąże się to z mini awanturką, ponieważ nowa zabawka powinna zostać ,,ochrzczona” już pierwszego wieczoru, po sprowadzeniu jej do domu.
  • Zdarza się, że barwniki, które nadają mu kolor, są sztuczne. A jeśli są naturalne, często farbują i barwią buźkę lub paluszki bobasa.
  • Niestety, sam materiał jest drogi, a produkcja zabawek wymaga skomplikowanej obróbki, nierzadko ręcznej. Co za tym idzie… cena jest sporo wyższa niż zwykłego, chińskiego plastiku.
Przypomnijmy sobie nasze dzieciństwo, gdy nie mieliśmy gotowców, nasza wyobraźnia działała cuda. Patyk mógł być mieczem, różdżką a nawet długopisem, jeśli rysować nim po ziemi. Kupując gotowe produkty, po pierwsze, w pewien sposób pozbawiamy dzieci możliwości wymyślenia sobie samemu zabawy, a po drugie, potrzebujemy kilku zabawek, które mógłby zastąpić np. jeden długi, drewniany klocek.
Przekonałam Was? Ruszacie na zakupy?
Nasze ulubiona i najbardziej kreatywne zabawki to klocki. Te, które wybraliśmy produkowane są w Bieszczadach, pokryte woskiem pszczelim i olejami, by zapewnić maluszkowi doskonałą gładkość. Barwniki również są naturalne i odpowiednio certyfikowane. Klocki są wręcz idealne zarówno dla niemowlaka jak i dla starszego „konstruktora”.

     

Klocki Wooden Story

Drewniane auta. Z Kubą stoczyły niejeden wyścig, a Tymkowi służą jako gryzak idealny 🙂

  

Miętowe autko Little Dutch, Drewniane autko Tralala Studio

Najnowszy nabytek Jakuba, na który wydał prawie wszystkie oszczędności na otwarciu sklepu Fashion Family w Warszawie. Ale było warto 🙂 Zabawka ta jest w użyciu non stop. Kuba rozkręca, a matka skręca i tak wciąż od nowa. Ciekawa jestem, kiedy Kuba odkryje, że można poskręcać części w inny sposób, tak by stworzyły coś nowego?

   

Straż pożarna do skręcania Janod 

Oczywiście jest to tylko mała część naszej kolekcji. Choć przyznam, że porównując ilość zabawek moich synów i dzieci koleżanek, to moi chłopcy mogliby czuć się nieco poszkodowani. Od początku wychodzimy z mężem z założenia, że zbyt duża ilość zabawek jedynie rozprasza maluchy. Wolimy wydać więcej na jedną dobrze przemyślaną zabawkę, która posłuży nam latami, a którą później będziemy mogli przekazać innym dzieciakom znajomych lub rodziny, niż na kilka mniejszych.
Od czasu do czasu jednak rozglądam się w poszukiwaniu małych cudów, by wzbogacić naszą kolekcję.
Przeglądając ofertę sklepów internetowych, znalazłam kilka ciekawych propozycji. Może coś z tego Was zainspiruje?

1.Drewniana ciężarówka 2.Zjeżdżalnia drewniana 3.Balansujący kaktus 4.Drewniane klocki magnetyczne 5.Kulodrom 6.Przebijanka 7.Zestaw słodyczy 8.Piramida gra logiczna 9.Delfin równoważnia

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *